Розв’язування рівнянь, які зводяться до квадратних

Опрацювати п . 22
Виконати письмово № 755 (1), 763 (2,5). 
Самостійна робота (1 приклад).

Кросворд
(сфотографуй і надішли фото вчителю )


1. Згадай!
Біквадратне рівняння.

2. Опрацюй відео з прикладами


3. Заповни кросворд сфотографуй і надішли вчителю

4. Виконай самомостійну роботу

5. Історична довідка

Вавилоняни вміли розв’язувати квадратні рівняння більше ніж 4000 р. тому. В ті часи царем Вавилону був великий Хаммураті. Правило розв’язків майже співпадає з сучасним, але невідомо, яким чином вавилоняни дійшли до цього. В клинописних текстах відсутні згадування про від’ємні числа та загальний метод розв’язування квадратних рівнянь. 

Наші знання про математику Стародавнього Єгипту обмежені. Вони вміщуються у декількох невеликих і двох великих папірусах. Саме у великих папірусах і згадується про квадратні рівняння. Це приблизно 2000р. до н.е.
- Математики Стародавньої Греції використовували для розв’язування  лінійних і квадратних рівнянь метод прикладання площин. Прикладами таких задач є відшукання сторін правильних вписаних многокутників, яке називають “золотим перетином” відрізка, подання ребра правильного многокутника через діаметр описаної кулі і т.д. Такі методи давали лише один додатній корінь. 
- У Стародавньому Китаї відомості про квадратні рівняння починають зустрічатись приблизно в ІІІст. до н.е. ,але китайські вчені також  від’ємний варіант розв’язку рівнянь не розглядали
- Перші згадування про квадратні рівняння в Індії зустрічаються вже у 499 році. Правило знаходження коренів рівняння, зведеного до вигляду {\displaystyle ax^{2}+bx=c} уперше дав індійський вчений Брахмагупта. Він виклав загальне правило розв’язування  квадратних рівнянь, приведених до єдиної канонічної форми. В Давній Індії набули розповсюдження публічні змагання з розв'язку рівнянь.
Середньоазіатський вчений аль-Хорезмі (ІХст.) в трактаті “Китаб альджерб валь-мукабала” отримав формулу коренів квадратного рівняння методом виділення повного квадрата за допомогою геометричної ілюстрації. Він описав алгоритм знаходження коренів всіх шести підвидів квадратного рівняння.
- Формули розв’язування квадратних рівнянь в Європі були вперше викладені в “Книзі абака”, яку написав у 1202р. італійський математик Леонардо Фібоначчі.
Загальне правило розв’язування квадратних рівнянь, зведених до єдиного канонічного вигляду х²+bх=с було сформульовано в Європі лише 1544 р. Штифелем.
Вієт особливо пишався  відомою теоремою про залежність між коренями квадратного рівняння та його коефіцієнтами, яку він отримав самостійно. Теорему було оприлюднено 1591року. 
Вивід формули розв’язування квадратного рівняння в загальному вигляді зустрічається у Вієта, але він розглядав лише додатні корені.
Лише у VIIст. Завдяки працям Жирара, Декарта, Ньютона і ін. вчених спосіб розв’язування квадратних рівнянь приймає сучасний вигляд


Немає коментарів:

Дописати коментар