вівторок, 12 січня 2021 р.

Старий Новий рік

 Старий Новий рік: історія свята, як прийнято відзначати цей день

Святковий день з такою дещо дивною назвою виник у результаті зміни літочислення.

Старий Новий рік – рідкісний історичний феномен. Це одне з унікальних свят, яке відзначають у багатьох країнах, у тому числі і в Україні.

Коли Старий Новий рік 2021 – дата

Старий Новий рік настає рівно через 13 днів після звичного нам Нового року, який зустрічається в ніч на 1 січня. Тобто його святкують у ніч з 13 на 14 січня. У 2021 році Старий Новий рік припадає на четвер.

Старий Новий рік: як виник та що означає 

Святковий день з такою дещо дивною назвою виник у результаті зміни літочислення. Традиція відзначати Старий Новий рік пов'язана з розбіжністю двох календарів: юліанського ("старого стилю") і григоріанського ("нового стилю").

Читайте такожСвята та вихідні в Україні 2021: календар на весь рікТак, ще за часів правління Юлія Цезаря, у 45 році до н.е., з'явився Юліанський календар, який був названий на честь правителя. Однак у результаті багаторічних спостережень астрономи виявили, що середня тривалість сонячного року становить 365,2422 діб. Тобто він на 11 хвилин 14 секунд коротший, ніж рік за юліанським календарем. Це призвело до того, що кожні 128 років в юліанському календарі накопичувався один зайвий день.

Наприкінці XVI століття низка країн замінили юліанський календар на більш точний григоріанський, який запропонував Папа Григорій XIII. Поступово на цю систему літочислення перейшли майже всі інші країни світу. Україна, як Українська Народна Республіка, офіційно перейшла на григоріанську систему аж у 1918 році.

Цікаво, що різниця між юліанським і григоріанським календарями збільшується кожне сторіччя, коли число сотень на рік від Різдва Христова не є кратним чотирьом, на один день. Тому з 1 березня 2100 року різниця між календарями зросте до 14 діб.

Традиції Старого Нового року

Вечір напередодні Старого Нового року називають Маланкою або Щедрим вечором. У цей час прийнято накривати багатий стіл, де головною стравою є щедра кутя. Також 13 січня проводяться веселі народні гуляння з традиційним переодяганням у тварин і фольклорних персонажів. Компанії щедрувальників ходять по домівках, співають щедрівки, танцюють, за що їх господарі обдаровують частуванням і грішми.

Старий Новий рік - як святкують / фото УНІАН

А з самого ранку 14 січня хлопчики і хлопці починають посівати. Спершу вони засівають зерном у своєму домі, потім у будинках хрещених, родичів та сусідів. При цьому засівальники бажають щастя, достатку і врожаю в новому році.

Традиції Старого Нового року включають і ворожіння. Так, ніч з 13 на 14 січня вважається однією з найдоцільніших для того, щоб дізнатися ім’я судженого і зазирнути у своє майбутнє. У народі вірили, що пророкування цієї ночі найправдивіші й саме в цей час можна побачити уві сні свого майбутнього чоловіка.

Прикмети та повір’я на 14 січня

Вважається, що на Старий Новий рік не слід вимовляти слово "тринадцять", а також рахувати дрібні монети. Кажуть, що рахунок монет принесе сльози на весь рік.

Читайте такожСвята у січні 2021: які дати відзначатимуть українці цього місяцяНе можна нічого давати в борг, інакше весь рік у боргах проведеш. Якщо 14 січня винести сміття, то разом із ним щастя з хати винесеш.

Крім того, наші предки вірили, що народжена на Василя дитина буде щасливою і здоровою все життя.

Існують і погодні прикмети. Так, сніг нам старий Новий рік віщує пізню весну і сніжну зиму. Південний вітер цього дня обіцяє спекотне і тривале літо, північний – урожай горіхів, східний – достаток фруктів, а західний – риби і молока.



Детальніше читайте на УНІАН: https://www.unian.ua/lite/holidays/stariy-noviy-rik-2021-shcho-za-svyato-istoriya-svyata-stariy-noviy-rik-11280548.html

неділя, 10 січня 2021 р.

День "Дякую"

 Свято «Міжнародний день "дякую"» у 2021 році відзначається 11 січня.

Саме в цей день у світі відзначається Всесвітній День «Дякую». А якщо українською, то День Подяки, приблизно так можна перекласти з англійської вираз Thank You Day.

Не є офіційним вихідним.

Міжнародний День дякую: історія та традиції

Світле свято було ініційоване з подачі міжнародних миротворчих спільнот. Слова вдячності, сказані з добрими намірами, володіють потужною енергетикою і здатні матеріалізуватися в хороше самопочуття, знімають депресивні почуття і змушують знову і знову робити гарні вчинки.

Вперше жест подяки офіційно згадувався в 1586 р. у французькому словнику.

У XVI столітті, в праслов'янській мові з'явився аналог словосполучення: диякон Авакум, замість прийнятого «дякую» ввів побажання «дай Богъ».

Згідно етимології, слово несе в собі народження знак, символ удачі, зв'язок чоловічої та жіночої сутності, тандем землі і неба. Вимовлене з щирою інтонацією слово активує закладений в неї зміст і дарує сильну частку позитиву та добра.

Вимовляючи «дякую», ви дякуєте саму Долю, Бога, пронизуючи не тільки того, до кого слова звернені, але і свою власну ауру.

Психологи вважають, що слова вдячності – це знаки уваги, вони є усними «погладжуваннями» і здатні зігріти своєю теплотою.

Найсвітліше свято в році насичене світлом, теплом, відкритістю і щирістю побажань. Щодня кожен житель планети Земля вимовляє десятки раз слова подяки. Але в знаменний день, символ свята звучить особливо часто. Скористайтеся приводом і подякуйте батькам, друзям, членам сім'ї просто так, за те, що вони є, люблять і цінують вас. Не обмежуйте побажання тільки знаменною датою.



Детальніше читайте на УНІАН: https://www.unian.ua/lite/holidays/10824953-den-dyakuyu-2020-naykrashchi-privitannya-u-virshah-prozi-ta-kartinkah-video.html